WP-RecentComments 1.7 - en to it translation catalogue (27 entries)

en: Anonymous
it: Anonimo

en: on
it: in

en: &laquo; Newest
it: &laquo; Il più recente

en: &laquo; Newer
it: &laquo; Recenti

en: Older &raquo;
it: Meno recenti &raquo;

en: Y/m/d
it: d/m/Y

en: H:i
it: G:i

en: &laquo; Back
it: &laquo; Indietro

en: Recent Comments
it: Commenti recenti

en: Title:
it: Titolo:

en: Number of comments to show:
it: Numero dei commenti da evidenziare:

en: (at most 20)
it: (al massimo 20)

en: Length of each comment:
it: Lunghezza di ogni commento:

en: Show post titles.
it: Mostra i titoli degli articoli.

en: Show pingback comments.
it: Mostra i commenti di pingback.

en: Show trackback comments.
it: Mostra i commenti di trackback.

en: Show author avatars.
it: Mostra l'avatar dell'autore

en: The size of avatars:
it: Dimensione dell'avatar:

en: The position of avatars:
it: Posizione dell'avatar:

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: The default avatar:
it: Avatar di default:

en: (Filename from '/wp-recentcomments/avatars/' directory or Internet address)
it: (Nome del file da '/wp-recentcomments/avatars/' directory or Internet address)

en: Show navigator buttons.
it: Mostra i bottoni di navigazione.

en: Show the comments from administrators.
it: Mostra i commenti dagli amministratori.

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display.
it: Converti emoticons come <code>:-)</code> e <code>:-P</code> in grafica.

en: The most recent comments
it: I commenti più recenti
